Strona główna » Na co zwracać uwagę przy kredycie

Na co zwracać uwagę przy kredycie

Rozważając możliwość skorzystania z kredytu gotówkowego należy tego dokonać w sposób bardzo rozsądny szczególnie gdy na każdym rogu i w medium kuszą nas reklamy i rozmaite oferty.
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, stan zatrudnienia a także inne wydatki, jakie każdy z nas ma.

Porównywarka kredytowa

Banki kuszą niskim oprocentowaniem (szczególnie w okresach przedświątecznych), brakiem opłat, prowizji i przekonują o elastyczności i dopasowaniu kredytu do naszych możliwości finansowych.

Wiadomo, że Im oprocentowanie jest wyższe tym wyższa jest rata kredytu. Powinno się pamiętać o tym, że kredyt udzielony klientowi, to pewnego rodzaju rodzaju ryzyko, gdyż żaden bank nie jest pewny tego, czy kredytobiorca spłaci kredyt w ustalonym czasie. Potencjalny klient przed wzięciem kredytu ma sposobność zobaczenia symulacji spłaty kredytu, by móc realnie ocenić i zdecydować na jakie raty go stać. Im większe mamy dochody tym bardziej możemy liczyć na większą zdolność kredytową i mniejsze oprocentowanie, co jest niestety trochę nielogiczne, szczególnie z punktu widzenia osób mniej zamożnych.

Bank również zaproponuje nam maksymalne wydłużenie rat kredytu, ale dłuższy okres spłaty i mniejsze raty,  pociąga za sobą większy ogólny koszt kredytu. Zatem oddajemy więcej niż wówczas, gdy zdecydujemy spłacić kredyt w ciągu kilku czy kilkunastu miesięcy. Mocne wydłużenie rat jest korzystne w sytuacji, gdy mamy małe ale regularne dochody.

Poza oprocentowaniem kolejną istotną kwestią jest prowizja za udzielenie kredytu oraz ubezpieczenie kredytu np. na wypadek utraty pracy. Prowizja za udzielenie kredytu nie jest praktykowana przez wszystkie banki, ale na samym początku dobrze jest o to zapytać. Ubezpieczenie natomiast dotyczy przede wszystkim utraty pracy oraz utraty płynności finansowej. Ubezpieczenie oczywiście podwyższa koszt kredytu, ale w przypadku szybszej niż zakładaliśmy jego spłaty jest zwracane klientowi. Utrata pracy oznacza w przeważającej ilości przypadków przede wszystkim redukcję etatu, a nie bardzo powszechnie stosowane rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Klienci bywają bardzo zaskoczeni na wiadomość o tym, że mimo utraty pracy muszą dalej spłacać kredyt, a nie robi tego za nich firma ubezpieczeniowa. Tą kwestię również powinno się bardzo szczegółowo omówić z doradcą bankowym.
Umowa kredytowa to umowa obustronna. Klient ma zobowiązania wobec instytucji finansowej, ale także ma pewne przysługujące mu prawa. Jednym z nich jest możliwość zrezygnowania z kredytu w ciągu dziesięciu dni od podpisania umowy. Jeśli okazuje się, że nasza sytuacja nagle uległa poprawie lub zdecydowaliśmy jednak, że ten kredyt będzie zbyt dużym balastem, możemy zrezygnować, oddając tyle, ile pożyczyliśmy.