Strona główna » Białe płyty meblowe – jak je wykorzystać?

Białe płyty meblowe – jak je wykorzystać?

Płyta meblowa to tak naprawdę zbiorcza nazwa dla różnych materiałów arkuszowych, w tym na przykład dla płyty drewnianej. Drewno i płyty drewniane z tej grupy mają szerokie zastosowanie w meblarstwie i architekturze wnętrz, dlatego też pojawia się określenie płyta meblowa.

Płyta meblowa to laminowana płyta wiórowa wykończona warstwą wierzchnią. Jej rodzaj obejmują wiele różnych rodzajów drewna i arkuszy drewnianych. Płyty te mogą być jednak używane zarówno bezpośrednio do produkcji mebli, jak i do innych zastosowań wewnętrznych z bardzo niewielkim lub praktycznie żadnym wykończeniem czy obróbką.

Na rynku dostępne są płyty meblowe w różnych wykończeniach, na przykład popularnym ostatnio wyborem są płyty meblowe z wierzchnią warstwą melaminową. Powierzchnia z melaminy to nic innego jak warstwa forniru z włókien papierowych, połączonych żywicą melaminową.

Dokładnie w taki sposób powstaje twarda, plastikowa warstwa wierzchnia, którą nakłada się na rdzeń z płyty wiórowej lub płyty MDF. Warstwa wierzchnia z melaminy ma dużą gęstość, dzięki czemu może pochwalić się całkiem sporą twardością i mocnymi właściwościami. Wierzchnia warstwa melaminy jest hydrofobowa i do pewnego stopnia odporna na ciepło. Poza tym tak powstały materiał arkuszowy jest łatwy do wytarcia i utrzymania w czystości. To wszystko sprawia, że jest to popularne zastosowanie we wnętrzach.

W porównaniu z płytą MDF, płyta meblowa podczas klejenia korzysta ze znacznie grubszych wiórów drzewnych. Jednak oba materiały arkuszowe są stosunkowo lekkie, a do tego łatwe w montażu, poza tym – nie wypaczają się i są właściwie od razu gotowe do natychmiastowego użycia.

Płyta meblowa wykonana z płyty wiórowej idealnie nadaje się na przykład do celów dekoracyjnych. Jest to standardowy materiał arkuszowy, na który nakładana jest wierzchnia warstwa melaminowa. Dlatego nazywana jest również “płytą wiórową dekoracyjną”. Materiały arkuszowe są wykończone warstwą wierzchnią z melaminy po jednej lub obu stronach.